Kołobrzeg to nadmorskie miasto co roku chętnie odwiedzają tysiące turystów. Znajduje się u ujścia rzeki Parsęty. Warto zabrać rower, ponieważ dużo atrakcji można zwiedzić właśnie w ten sposób.
Historia
Kołobrzeg jest jedną z najstarszych osad na Pomorzu Zachodnim. Rozwinęła się ona dzięki wytwarzaniu w jej pobliżu soli. Gród powstał pierwotnie w położonym kilka kilometrów na południe od dzisiejszego miasta Budzistowie. Było to prawdopodobnie około 880 r. Po śmierci Bolesława III Krzywoustego w 1138 r. miasto weszło w skład księstwa pomorskiego i na długie stulecia Polska utraciła nad nim kontrolę. Dopiero II Wojna Światowa przywróciła Kołobrzeg w granice Polski. Dnia 8 marca 1945 r. odbyły się w Kołobrzegu zaślubiny Polski z morzem.
Co warto zobaczyć
Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów jest kołobrzeskie molo. Ma ono 220 m długości i jest najdłuższym żelbetowym molem w Polsce.
Kolejnym ważnym obiektem i miejscem turystycznie ważnym jest latarnia morska. Powstała ona w 1946 r. na miejscu poprzedniej, którą wysadzili żołnierze niemieccy w marcu 1945 r.
Kołobrzeg znajduje się na liście miast Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Najlepszym przykładem architektury gotyckiej jest Bazylika Mariacka. Przyznam, że ta wielka, dosłownie wciśnięta między bloki i sklepiki budowla robi niesamowite wrażenie. Szkoda tylko, że ma takie sąsiedztwo.
Z innych ciekawych miejsc na uwagę zasługuje Ratusz Miejski, który jest z kolei przykładem neogotyckiej architektury.
Jedną z nowszych atrakcji turystycznych są udostępnione relikty fortyfikacji. Część z nich, zachowana jest w bardzo dobrym stanie i można je zwiedzić. Pozostałe, to zarysy w terenie.
Miejski Szlak Fortyfikacji pokieruje nas w we właściwym kierunku.
Rowerem po Kołobrzegu
Wykonując zdjęcia do nowego przewodnika dla rowerzystów miałem okazję odwiedzić Kołobrzeg jesienią 2020 r. Jeśli więc chcecie zwiedzić to miasto i okolice – rower będzie idealnym wyborem o każdej porze roku. W całej gminie znajduje się ponad 140 km tras rowerowych. Jedną z najciekawszych jest R-10 czyli międzynarodowa trasa rowerowa, która tutaj prowadzi wzdłuż brzegu. Dojedziecie nią między innymi do EkoParku Wschodniego. Tam można zatrzymać się na chwilę podziwiając z jednej strony morze a z drugiej bagna i ostoję ptactwa.
Zwiedzanie
Warto skorzystać z roweru. Samochód należy zostawić w pensjonacie lub hotelu. Parkowanie w Kołobrzegu jest bardzo drogie (to nawet 3,90 zł za 1 godzinę w strefie A), a miejsc zwłaszcza przy plaży niewiele.
Najlepszy widok na Bazylikę jest … spoza miasta. Tuż przy rondzie im. Jerzego Patana jest zjazd w polną drogę. Należy przejechać ok. 500 m wzdłuż ulicy Europejskiej i fotografowie znajdą najlepsze ujęcie Bazyliki.
Latarnia morska otwarta jest dla zwiedzających w weekendy od 11 do 16. Bilet normalny to koszt 8 zł.
Dojazd
Z Koszalina lub od strony Nowogardu mamy do dyspozycji nową drogę ekspresową S6, która znacznie skraca czas dojazdu do Kołobrzegu. Jest ona szczególnie obłożona w okresie wakacyjnym.