Łęczyca – to jedno z najważniejszych historycznie miast na dzisiejszej ziemi łódzkiej. Znajduje się 30 minut jazdy od Łodzi i spokojnie nadaje się na rodzinną jednodniową wycieczkę.

Zamek

Trasę proponuję zacząć od zamku. Na bezpłatnym parkingu lub jednej z pobliskich uliczek można zostawić samochód.
Nie jest znana dokładna data powstania zamku. Przypuszcza się, że musiała powstać ok. 1345 r. w ramach umacniania granic niedawno zjednoczonego państwa Polskiego. W 1406 r. został spalony przez Krzyżaków. Jednak już po niedługim czasie udało się go odbudować i wielokrotnie gościł w nim król Władysław Jagiełło (m.in. podejmując decyzję w związku ze zbliżającą się wojną z Zakonem). Jak duża część naszego kraju, został spustoszony przez potop szwedzki w XVII w.

Wstęp na dziedziniec jest bezpłatny, niestety zwiedzanie komnat zamkowych kosztuje aż 17 zł. To dosyć dużo, porównując cenę do innych dużo ciekawszych zamków.

Uwaga Fotografowie i miłośnicy fajnych widoków ! Warto wykupić wstęp na wieżę. Z niej rozpościera się wspaniała panorama miasta, można także dostrzec pobliski Tum z cudowną kolegiatą.

Zazwyczaj w przedostatni weekend sierpnia na zamku odbywa się turniej rycerski. Żądni atrakcji powinni wówczas zaplanować pobyt w Łęczycy. Pozostali miłośnicy ciszy i spokoju mogą zaglądać w każdy inny weekend i dzień tygodnia.

Rynek

Ulicą Kościelna dojdziemy z zamku na Rynek. Klasycystyczny Ratusz wzniesiono pod koniec XVIII w. Dziś znajduje się w nim m.in. Urząd Stanu Cywilnego. W północnym narożniku warto poczęstować się pysznymi lodami.

Klasztor i więzienie

Trzymając już w ręku lody idziemy ulicą Poznańską przed siebie. Na rogu z ulicą Kilińskiego znajduje się barokowy klasztor Bernardynów. Zajrzyjcie na chwilę do wnętrza kościoła. Chociaż nie jestem fanem baroku – naprawdę jest tam ładnie …

Po nasyceniu duszy klasztorem Bernardynów, proponuję dosyć nietypową atrakcje turystyczną. Przy ulicy Pocztowej (dosłownie tuż obok klasztoru) stoi do dziś dawne więzienie.

Miałem okazję je zwiedzić w 2013 r. Z tego co wiem do dziś są organizowane wycieczki. Nas oprowadzał prawdziwy pasjonat – Pan Janusz Jankowski ze Starostwa w Łęczycy.

Historia tego miejsca rozpoczyna się jednak o wiele wcześniej. W 1290 r. powstał tu klasztor dominikanów. To tutaj w 1299 r. spotkał się próbujący wejść dopiero na scenę polityczną Władysław Łokietek z mającym ogromny wpływ na politykę zjednoczeniową Polski (okres rozbicia dzielnicowego) biskupem gnieźnieńskim Jakubem Świnką.

Klasztor Dominikanów (jak większość zresztą klasztorów i opactw) został po ostatnim rozbiorze Polski przejęty przez władze świeckie (w tym przypadku – Prusaków). W 1799 r. umieszczono w nim więzienie.

Mimo, że zmieniali się kolejni zaborcy – po Prusach, rządzili w Łęczycy najpierw Austriacy, a następnie Rosjanie – nie zmieniły się losy dawnego klasztoru. Więzienie zostało zamknięte dopiero w 2006 r. gdy już nie było w stanie spełniać dalej swojej funkcji.

Nikt nigdy z niego nie uciekł. Jedna z prób skończyła się naprawdę tragicznie. Trzech więźniów podpaliło się, licząc, że gdy wbiegną strażnicy, aby ich ugasić, oni uciekną. Niestety dwóch z nich nie przeżyło tej próby ucieczki.

Innym razem więzień buntujący się przeciwko ciężkim warunkom pobytu, wspiął się na komin i nie chciał zejść. Dyrektor zakładu nakazał więc, rozpalić w piecu. Dym i rozgrzany komin sprawił, że buntownik wrócił na ziemię.

Doskonałe plenery znalazły tu ekipy filmowe. Warto przypomnieć, że w początkowej scenie kultowej polskiej komedii „Vabank” to z tego więzienia wychodzi właśnie Henryk Kwinto.

Podsumowanie

Łęczyca to Kazimierz Dolny ani Sandomierz, ale w pobliżu Łodzi na pewno jedno z ciekawszych miejsc turystycznie. Warto zaplanować jednodniową wycieczkę i zacząć właśnie tu w Łęczycy. Warto wspomnieć jeszcze o bardzo ładnym parku naprzeciwko zamku. Kolejne kroki kierujcie w stronę Tumu. Zajrzyjcie także do zamku Besiekiery.

Uwaga Fotografowie ! Zdradzę tajną wiedzę … skąd zrobić najlepsze ujęcie zamku ? Z ulicy Belwederskiej. Stańcie tak, aby budynek nr 11 znajdował się po drugiej stronie ulicy. Należy unieść aparat nad mur który macie przed sobą i korzystając z opcji LiveView zrobicie idealny kadr na zamek.

Zwiedzanie

Zamek można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 10-17. Bilet normalny kosztuje 17 zł. Wejście na wieżę dodatkowe 5 zł. Wejście na dziedziniec jest bezpłatne.

Zwiedzając ten stary gród nie zapomnijcie więc także zajrzeć na ulicę Pocztową pod dawne więzienie. Spacer po jego zimnych korytarzach rozgrzeje Waszą wyobraźnię.

Dojazd

Przez Łęczycę prowadzi droga krajowa nr 91 (dawna główna droga Północ-Południe). Zamek znajduje się dosłownie tuż przy tej trasie.  Przy nim zaś parking.

Odwiedź nasz profil

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *