Pałac Moszna brzmi może niezbyt uroczo, ale z zewnątrz prezentuje się przepięknie. Ta neogotycka budowla wygląda jak rodem z kreskówek Walta Disneya.

Jeszcze do 2013 roku znajdowała się tam … Lecznica Nerwic. Dziś to hotel z miejscami noclegowymi.

Spacer warto zacząć od parku. Można pospacerować aleją kasztanowców, usiąść na ławeczce i sycić wzrok fantazyjnym pałacem. Zwrócić przy tym należy uwagę na detale. Kościotrup w jednym z okien czy zdobienia w postaci trolli, głowy byka czy innych rzeźb imponują.

Wnętrza

Wnętrza niestety ze względu na burzliwą historię wojenną nie zachwycają tak bardzo. Chętnie mogą wybrać się na ich zwiedzanie z przewodnikiem. Na pewno warta zobaczenia jest mała kapliczka dawnych właścicieli tego miejsca. Był on bowiem siedzibą rodu von Tiele Wincklerów w latach 1866 – 1945. Pomysłodawcą budowy był prawdopodobnie głowa rodu – Franz Hubert.

Część środkowa to dawny pałac barokowy, który powstał w poł. XVII w. W 1896 r. z niewiadomych przyczyn część jego spłonęła. Wówczas to pałac zyskał swój neogotycki charakter. Znajdują się w nim 365 (jak dni w kalendarzu) pomieszczenia, ma także 99 wież i wieżyczek. Dwukrotnie gościł tutaj cesarz Wilhelm II.

Po wojnie zamek został zniszczony przez stacjonujące tutaj oddziały Armii Czerwonej. W 1972 r. przeszedł we władanie Lecznicy Nerwic, najpierw jako sanatorium, a następnie jako oddzielna jednostka szpitalna.

Podsumowanie

Podsumowując, Pałac Moszna z zewnątrz zachwyca za to nieco rozczarowuje swym wnętrzem. Warto tu zajrzeć na jeden dzień, pospacerować, w upalny dzień odpocząć w cieniu i wsłuchać się w szum wody z fontanny aprkowej. Być może wraz z kolejnymi inwestycjami nowych właścicieli przybędzie także atrakcji dla turystów. Już dziś w bliskim sąsiedztwie można pojeździć konno.

Zdjęcia powstały podczas mojej ostatniej wizyty i noclegu we wrześniu 2019 r. Fotografie powstały na zlecenie Opolskiej Organizacji Turystycznej, która prowadzi wspaniały portal VisitOpolskie.

Zwiedzanie

Wejście na teren parku w sezonie letnim to koszt 12 zł za bilet normalny (w sezonie zimowym wejście bezpłatne). Zwiedzanie komnat kosztuje 17 zł. Dla turystów zaplanowanych jest kilka tras w tym ekstremalna za 38 zł.

Dojazd

Przejeżdżając przez Moszną drogą 409 z Krapkowic, należy skręcić w prawo, w stronę kościoła. Mijamy Kościół i jedziemy cały czas przed siebie, wąską uliczką dojedziemy na parking (jeszcze w 2019 roku bezpłatny). 

Odwiedź nasz profil

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *