Pałac w Walewicach to siedziba słynnej stadniny koni. Ten klasycystyczny pałac w swojej przeszłosci był także niemym świadkiem romansu Marii Walewskiej z Napoleonem I Bonaparte.

Marysieńka i Napoleon Bonaparte

Pałac w Walewicach to klasycystyczna rezydencja wzniesiona pod koniec XVIII w. przez szambelana Stanisława Augusta Poniatowskiego – Anastazego Walewskiego. Pałac znany jest jednak głównie dzięki jego żonie Marii Walewskiej czyli słynnej Marysieńce. Jej romans z cesarzem francuskim Napoleonem I Bonaparte był opisywany w wielu książkach oraz pokazywany na małym i dużym ekranie. Ich nieślubny syn Aleksander Colonna-Walewski, chociaż nie został uznany za następcę tronu, to był znanym dyplomatom a także w latach 1855-1860 ministrem spraw zagranicznych Francji.

Pałac dziś

Pałac w Walewicach stanowi wielką atrakcję zwłaszcza dla miłośników koni. Znajduje się tu jedna z najsłynniejszych polskich stadnin (słynie z hodowli koni anglo-arabskich). Oprócz nauki jazdy konnej, można tu także pojeździć bryczką, a zimą organizowane są kuligi. Nie można zwiedzić pałacu (chyba że za zgodą władz stadniny), ale za to krótki spacer po uroczym parku pozwala zaznać ciszy i spokoju.

Walewice są znakomitym miejscem dla wszystkich miłośników koni, ale także tych co chcą odpocząć od wielkomiejskiego gwaru. Przy czym nie nastawiajcie się za bardzo na piękne wnętrza, widać, że przetoczył się przez nie walec historii.

Zwiedzanie

Bilet na zwiedzanie pałacu to koszt 15 zł dla osoby dorosłej, bilet ulgowy kosztuje 10 zł. Można zwiedzać także stadninę – koszt to 10 zł, ulgowy 8 zł.

Dojazd

Z Łodzi najlepiej dojechać do Głowna i następnie kierowa się drogą na Bielawy. W Bielawach należy skręcić na Łowicz i po około 2 km. W lewo na Walewice (jest tablica). Od strony Warszawy należy dojechać do Łowicza, a następnie skręcić w drogę nr. 703 na Łęczycę. Przed Bielawami w lewo na Walewice. 

Odwiedź nasz profil

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *