Zamek w Baranowie Sandomierskim to imponujący zabytek architektury renesansowej. Jest także jedną z najlepiej zachowanych magnackich budowli w całej Europie.

Historia

Został wzniesiony pod koniec XVI w., w miejscu średniowiecznego, obronnego dworu rycerskiego. Obecny kształt Zamku w Baranowie Sandomierskim został stworzony przez Leszczyńskich. Architektura Zamku ukształtowana została na wzór królewskiego Wawelu. Stąd właśnie mówi się o nim: “Mały Wawel”. Ostatnim właścicielem Zamku z rodu Leszczyńskich był Rafał X, którego syn-Stanisław Leszczyński był królem Polski.

Zamek w Baranowie Sandomierskim przechodził kolejno w posiadanie rodzin: Wiśniowieckich, Sanguszków, Lubomirskich, Małachowskich, Potockich i Krasickich. W 1898 roku zamek spłonął. Podczas odbudowy pod kierunkiem krakowskiego architekta Tadeusza Stryjeńskigo, przeprowadzono zmiany w rozkładzie pomieszczeń. W tym czasie m.in. w narożnej komnacie parteru, urządzono secesyjną Kaplicę. Została ona ozdobiona imponującymi witrażami Józefa Mehoffera oraz ołtarzem z wyjątkowym obrazem Jacka Malczewskiego „Matka Boska Niepokalana”. W posiadaniu rodziny Dolańskich Zamek pozostał do II wojny światowej.

Po zniszczeniach dokonanych podczas II Wojny Światowej, Zamek w Baranowie Sandomierskim został w latach 1959-1969 odbudowany i odrestaurowany przez Państwo pod kierunkiem prof. Alfreda Majewskiego.

Warto tu zajrzeć

Polecam zwiedzanie z przewodnikiem – chociaż w sezonie wycieczki są zdecydowanie zbyt liczne, a w tłoku ogląda się takie miejsca trudno. Wnętrza są naprawdę piękne i kryją w sobie mnóstwo wspaniałej historii. Mnie zawsze najbardziej podoba się dziedziniec i niesamowite rzeźby które nas otaczają ! Zamek był także dosyć często planem zdjęciowym dla filmów, choćby dla znanego serialu „Czarne chmury”.

Chociaż formalnie Baranów Sandomierski znajduje się w województwie podkarpackim, to warto tu zajrzeć na przykład będąc w Sandomierzu to zaledwie 30 km drogi.

Źródło: baranow.com.pl oraz informacje własne.

Zwiedzanie

Do wyboru mamy kilka tras tematycznych. Najtańszy wstęp kosztuje 15 zł bilet normalny (10 zł ulgowy). Zwiedzanie w sezonie letnim w godzinach 10 – 19 (o 18 ostatnie wejście), w sezonie zimowym 9-16.
Park jest otwarty w godzinach 7 – 22 a wstęp do niego kosztuje 4 zł bilet normalny (2 zł ulgowy).

Dojazd

Z Rynku widać drogowskaz kierujący nas na zamek. Można jednak dostać się do niego od strony przeprawy promowej przez Wisłę. Jadąc drogą w stronę centrum mamy Zamek po prawej stronie. Tuż za małym mostkiem należy skręcić w wąską asfaltową uliczkę i ona doprowadzi nas już na miejsce. Samochód możemy zostawić na płatnym parkingu przed wejściem – 5 zł za osobowy lub jeśli jest miejsce to w zatoczce przy głównej bramie bez żadnej opłaty.

Odwiedź nasz profil

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *