W głębi lasu
Zaledwie 1,5 km od głównej drogi nr 11 łączącej Koszalin z Bobolicami znajduje się prawdziwie magiczne miejsce. Mnie na pewno zauroczyła … cisza i spokój jaki tam panuje. Cudowny zapach lasu i poczucie odcięcia od cywilizacji to naprawdę coś wspaniałego.
Pośród drzew znajdują się kręgi kamienne – ogrodzone stojącymi głazami miejsca wieców plemiennych, a w ich sąsiedztwie nagrobne bruki kamienne, będące świadectwem pamięci o pochowanych tam przodkach. Zwoływano tu wiece i grzebano zmarłych od schyłku I do końca II wieku. Miejsce zostało odkryte w kwietniu 1974 roku.
Zagadka kamiennych kręgów
Archeologów i chyba nie tylko nurtuje zagadka, w jaki sposób kamienne konstrukcje znalazły się na Pomorzu. Struktura kamienia i jakość jego obróbki każe przypuszczać, że został on przeniesiony z innych terenów. Najbardziej prawdopodobna hipoteza zakłada, iż na pomorskich pustaciach jeszcze przed końcem pierwszego wieku naszej ery pojawili się Goci.
Do dziś zachowało się pięć kręgów, które składają się piaszczystego koła otoczonego głazami pionowo wkopanymi w regularnych odstępach jeden od drugiego. Pośrodku prawie każdego koliska wkopane są głazy w kształcie steli. Dwa duże kręgi mają identyczne wymiary – średnicę 37,5 m i są usytuowane obok siebie. Trzy pozostałe kręgi są mniejsze, znajdują się w pewnym oddaleniu od siebie. Dwa z nich mają po 13 m średnicy, natomiast trzeci krąg jest jeszcze mniejszy i ma tylko 8 m średnicy.
Polecam to miejsce na odpoczynek w podróży nad morze. Do kamiennych kręgów wiedzie także żółty szlak rowerowy SZLAK PEŁNIKA EUROPEJSKIEGO. Do przewodnika rowerowego po powiatach koszalińskim, kołobrzeskim i białogardzkim miałem okazję wykonywać zdjęcia, także sam przewodnik również polecam !
Dojazd
Jeżeli jedziecie samochodem drogą nr 11 to dokładnie 2,5 km od miejscowości Grzybnica należy skręcić w prawo w stronę leśnego parkingu – jest kierunkowskaz, ale łatwo go przeoczyć. Mijamy parking jadąc cały czas szutrową drogą. Droga jest bardzo dobrej jakości. Po ok. 1 km skręcamy na skrzyżowaniu w prawo a następnie po 500 m w lewo w las.