Skansen Maurzyce znajduje się przy trasie krajowej nr 92 i jest idealnym miejscem na wycieczkę rodzinną. Nie jest to duży obiekt jak te w Tokarnii lub we Wdzydzach ale ma swój urok. Przede wszystkim wrażenie robią te niesamowite niebieskie chałupy !

W sezonie w weekendy często odbywają się tam warsztaty lub inne zajęcia dla dzieci i młodzieży. 

Dzieci jak i dorośli mogą natomiast bardzo smacznie zjeść w dawnej stodole (dziś tj. początek 2021 r. jest w remoncie ponieważ została zniszczona przez trąbę powietrzną latem 2019 r.).

W skansenie znajduje się ok. 40 obiektów. Zlokalizowano je tak, aby pokazać dwa układy przestrzenne: tzw. Starej wsi (występującej do poł. XIX w.) z centralnym placem wioskowym oraz nowej wsi, tzw. Ulicówki (upowszechniony układ w II poł. XIX w.).

W chałupach prezentowane są również charakterystyczne dla danego okresu wyposażenia i sposoby dekoracji.

Ciekawa jest także kolekcja dawnych wozów strażackich i innych instrumentów gaśniczych.

Dzień lub weekend

Warto wybrać się na rodzinny spacer. Wycieczka jednodniowa wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla mieszkańców Łodzi czy Warszawy. Jeżeli jednak połączymy obecność w Łowiczu ze zwiedzaniem także Parku w Arkadii i Pałacu w Nieborowie to wyjdzie nam z tego idealny weekend. Polecam na obiad – nie ma w tym żadnej reklamy – Oberżę Pod Złotym Prosiakiem.

Ciekawostka

Tuż przy drodze nr 92 nieopodal Skansenu znajduje się pierwszy w Europie most spawany. Warto na moment i tu zatrzymać się na parkingu.

Zwiedzanie

Skansen Maurzyce otwarty w sezonie jest codziennie od godz. 10 do 18. Bilet wstępu normalny kosztuje 10 zł. Parking bezpłatny.

Dojazd

Z Łodzi lub Warszawy najlepiej autostradą A1 zjechać węzłem Skierniewice i następnie kierować się w stronę Łowicza, a później drogą nr 92 na Poznań. 

Odwiedź nasz profil

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *