Zamek Besiekiery, a właściwie jego ruiny stanowią jeden z nielicznych przykładów średniowiecznego budownictwa ceglanego w obecnym województwie łódzkim.

Krótko o historii

Zamek w Besiekierach był typową siedzibą zamożnego rodu rycerskiego z początków wieku XVI. I należał do jednych z największych założeń obronnych historycznej Ziemi Łęczyckiej. Powstał około 1500 r., na polecenie wojewody łęczyckiego Mikołaja Sokołowskiego. Wzniesiony został w stylu gotyckim, widać jednak było elementy nadchodzącego Renesansu. Posiadał wyraźnie zaznaczone lecz dość ograniczone walory obronne.

Po kilku zmianach właścicieli, około połowy XVII w. zamek przeszedł w ręce Jan Szymon Szczawiński wojewody brzeskiego i starosty łęczyckiego. Nowy właściciel dokonał odbudowy podupadłego zamku. Brama poprzez ośmioboczną nadbudowę została przekształcona w wieżę. Po jej obydwu bokach od strony dziedzica dostawiono dwa budynki gospodarcze. Wzdłuż muru zach. i wsch. zbudowano dwukondygnacyjne arkadowe krużganki. Zamkowe mury zostały otynkowane. Poszerzono wyspę otaczająca zamek. Przebudowie uległ dom mieszkalny. Nowy wystrój otrzymały także zamkowe wnętrza. Dokonane zmiany uczyniły z zamku wygodną wczesnobarokową rezydencję.

Niestety w 1731 r. zamek Besiekiery został zniszczony przez pożar. Opuszczony w XIX w. popadł w ruinę.

Otoczenie zamku

Zamek znajdował się na sztucznie usypanym kopcu. Był otoczonym fosą i miał kształt czworoboku o wymiarach: 38×40 m. Zbudowany był z cegły, a fundamenty były z kamieni (pierwotnie ceglane mury sięgały wprost do wody). W skład budowli wchodził mur obwodowy wysadzany przed kurtynę południową i ulokowany na jej osi kwadratowy budynek bramny oraz dom mieszkalny znajdujący się w kurtynie północnej. Posiadał on co najmniej osiem dużych izb mieszkalnych na dwóch lub trzech poziomach.

Do naszych czasów dotrwał obwód murów, fragmenty domu mieszkalnego do wysokości jednego piętra z widocznym podziałem wewnętrznym, fragment wieży bramnej. Według legendy zamek połączony był podziemnym korytarzem z warownią w pobliskich Borysławicach Zamkowych, (woj. Wielkopolskie, pomiędzy Kłodawą a Kołem).

Zwiedzanie

Kilka lat temu za fundusze unijne oczyszczono wokół teren, wybudowano fosę oraz drewniany most. Bardzo lubię te ruiny znajdujące się w tej małej wsi. Kibicuję nie tyle odbudowie ile, aby poszedł za nią pomysł na wykorzystanie tego miejsca. Na razie jest tu cicho i klimatycznie. Świetne miejsce na rodzinny piknik lub randkę.

Wyprawę do zamku Besiekiery najlepiej połączyć ze zwiedzaniem Tumu i Łęczycy. Wstęp i parking bezpłatny.

Dojazd

Jadąc drogą nr.1 należy w Topoli Królewskiej skręcić na Dąbie. Cały czas trzymajmy się tego kierunku. W Grabowie (tuż za wulkanizacją) należy odbić w prawo na Krzewaty (ul. J.Kochanowskiego). Po kilku ok. 5 kilometrach, gdy główna droga skręca w prawo my cały czas powinniśmy jechać prosto (kierując się na wieś Rybnik). Po wjechaniu do Besiekier na rozjeździe prosto (remizę powinniśmy mieć po lewej ręce). Zamek stoi tuż przy drodze.

Odwiedź nasz profil

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *