Bardzo blisko – zaledwie kilka kilometrów – od zjazdu z autostrady A1 (Kowal) na obszarze ok. 13 ha, wśród pięknej przyrody, w otoczeniu lasów znajduje się skansen w Kłóbce.
Co możemy tutaj zobaczyć

Możemy poznać tutaj jak wyglądało dawne życie wsi, jej mieszkańców a także dworu i szlachty. Zgromadzono tutaj 18 obiektów z końca XVIII, z XIX i początku XX wieku,  w większości przeniesionych z różnych wsi Kujaw i ziemi dobrzyńskiej.

Oprócz zabudowy typowo wiejskiej znajdziemy tutaj także odremontowany dwór. Był on siedzibą zasłużonego dla historii Polski rodu Orpiszewskich. Członkowie tego rodu byli uczestnikami wszystkich polskich powstań narodowych.

We wnętrzach dworu znajdziemy m.in. ekspozycję poświęconą Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej, która była narzeczoną Fryderyka Chopina.

My odbyliśmy spacer z Panią przewodnik, która w ciekawy sposób opowiadała o dawnym życiu wsi, skrzętnie pokazując wszystkie interesujące zakamarki wsi i chałup. To najlepsza opcja do zwiedzania, ponieważ bez przewodnika wszystkie chałupy są po prostu pozamykane. Odwiedziliśmy skansen w weekend majowy. Grupa liczyła ok. 20 osób także tłoku nie było, zwiedzanie trwało ok. 2 godzin (wykupiliśmy także zwiedzanie dworu).

Ciekawostki

Większość wnętrz pokazuje jak były one urządzone w latach 30. XX w. Znajdziemy tutaj kilka super ciekawostek jak: krajalnica do wędlin czy pieczywa, a także gofrownica. Mnie najbardziej zaciekawiła pralka z końca XIX w. z paleniskiem do podgrzania wody. Moją uwagę zwróciła także w szkole lat 30tych XX w. … tablet czyli kamienna tabliczka z rysikiem i ściereczką do zmazywania i ponownego pisania …

Zwiedzanie

Skansen najlepiej zwiedzać z przewodnikiem. Wówczas dowiemy się najwięcej o historii dawnego życia, a także zajrzymy do każdej chałupy i dworu. Cena biletu normalnego to 12 zł, ulgowego 9 zł (stan na 3.5.2023 r.). Zwiedzanie samodzielne obarczone jest ryzykiem że nigdzie nie wejdziemy i będzie to bardziej spacer niż zwiedzanie.

Dojazd

Z autostrady A1 zjeżdżamy na węźle Kowal w kierunku Łodzi. Po kilku kilometrach w miejscowości Modlibórz skręcamy w prawo (są tablice informacyjne) i jeszcze tylko ok. 5 minut jazdy świeżo wyremontowaną drogą i możemy parkować bezpłatnie pod skansenem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *