Chełmno – miasto zabytków i zakochanych (tak się przynajmniej reklamuje) – to naprawdę unikalne pod względem historii miejsce. Historia tutaj dosłownie nas otacza !

Co warto wiedzieć

Historyczne centrum Chełmna leży na wysokiej skarpie odległej około 1,5 km od Wisły. Pozostałe osiedla – głównie wielkopłytowe – na wschód i południe od niego.

Miasto jest stolicą historyczno-geograficznego regionu czyli ziemi chełmińskiej. Jeśli kojarzycie tę nazwę z lekcjami historii i Krzyżakami – macie rację. Chełmno prawa miejskie otrzymało w 1233 r. Tak zwane prawo chełmińskie stało się wzorem dla lokacji około 200 miast wschodniopomorskich i mazowieckich.

Co należy zobaczyć

Koniecznie zajrzyjcie do Kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny czyli dawnej Fary. Wspinaczka na taras widokowy znajdujący się na wieży jest dosyć ciężka (powiedziałbym, że dla zwykłego turysty nawet ekstremalnie). Najpierw idzie się krętymi wąskimi schodami, a następnie wchodzi po bardzo stromych schodach na samą górę. Nie zalecam zabierania na tę wspinaczkę małych dzieci (do 10 roku życia) i … szpilek. Widok rekompensuje jednak wszystko. Wow !

Na zwiedzanie Chełmna warto poświęcić co najmniej godzinę. Zachowało się tutaj pięć (spośród aż siedmiu niegdyś istniejących) gotyckich kościołów, prawie nienaruszony średniowieczny układ urbanistyczny oraz prawie cały obwód murów miejskich, a także renesansowy ratusz i wiele kamienic z XVIII-XIX w. Jest także nowy deptak dla turystów. Od czasu do czasu udaje mi się zajrzeć do Chełmna i trzeba przyznać, że zmienia się na plus. Moja pierwsza wizyta w latach 90. XX wieku upłynęła na mijaniu mnóstwa miejscowych z butelkami taniego wina. Dziś jest ich już mniej, haha.

Zwiedzanie

W Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (dawna Fara) jest dostępny taras widokowy. Od poniedziałku do soboty czynny jest w godz. 9.00 – 17.00, zaś w niedzielę i święta od 13.30 do 17.00. Bilet kosztuje 5 zł.

Dojazd

Najlepiej wjechać za mury miejskie i poszukać miejsca do parkowania na wąskich uliczkach. Parkowanie jest płatne i na przykład 1 godzina to koszt 2 zł.

Odwiedź nasz profil

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *