Tum słynie z kolegiaty. Jest ona największym i jednym z najstarszych kościołów romańskich w Polsce. Powstała ok. 1140 r., a przy jej budowie wzorowano się na katedrze wawelskiej.

Historia

Pomiędzy VI a XII w. na miejscu dzisiejszej wsi Tum i na południowy zachód od niej istniał gród. Prawdopodobnie z fundacji Bolesława Chrobrego powstało tu pierwsze w Polsce (założone w 997 r.) opactwo benedyktynów pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego.

Archikolegiata Tumska posiada wspaniały romański tympanon i romańskie freski. Według legendy spoczął w niej Piotr Włost i abp gnieźnieński Jan Janik oraz kilku innych włodarzy Kościoła. W trakcie wykopalisk znaleziono biskupie groby. W podziemiach zachowały się relikty opactwa NMP związanego ze św. Wojciechem, którego sanktuarium i relikwie znajdują się obecnie w Tumie. Na ścianie jednej z wież można zobaczyć ślady diabła Boruty.

W 1967 r. prymas Stefan Wyszyński i kardynał Karol Wojtyła w Archikolegiacie Łęczyckiej w Tumie prowadzili uroczystości kończące Milenium Polski. 

Obok Kolegiaty znajduje się, mały drewniany kościółek parafialny z XVIII w. W pobliżu łatwo można dostrzec Szwedzką Górę, czyli pozostałości grodu z VI w., będącego stolicą plemiennego Państwa Łęczycan i siedzibą Bolesława Krzywoustego w czasie wojny ze Zbigniewem.

Skansen

Tuż obok kolegiaty znajduje się Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska. Do zobaczenia jest kilka budynków i wiatrak. Subiektywnie pisząc – trochę drogi ten wstęp, zwłaszcza, że jak to mówią „szału nie ma”. Dużo ciekawszy jest na przykład znajdujący się niecałą godzinę jazdy samochodem skansen w Maurzycach.

Warto tu zjeść

Tuż obok skansenu znajduje się Oberża Tumska. Prosta, niedroga, klasyczna, przede wszystkim smaczna polska kuchnia. Polecam.

Zwiedzanie

Kolegiata w Tumie jest miejscem, gdzie wspaniale można poczuć historię. W sezonie kolegiata otwarta jest od rana do późnych godzin popołudniowych a na turystów czeka przewodnik. Wstęp i zwiedzanie bezpłatne. Poza sezonem zwiedzać można tylko w niedzielę między godz. 12 a 14.
Wstęp do skansenu to koszt 9 zł za bilet normalny.

Warto pospacerować wokół Kolegiaty. Najładniejsze zdjęcie zrobicie od strony kopca z flagą. Na polach można zobaczyć mnóstwo bocianów. 

Jeśli chcecie zaplanować sobie jednodniową wycieczkę koniecznie zobaczcie także Łęczycę oraz zamek Besiekiery

Dojazd

W Łęczycy należy skręcić na Łowicz i po przejechaniu ok. 3 km skręcić w prawo w kierunku miejscowości Góra Św. Małgorzaty.

Odwiedź nasz profil

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *