Zamek Bolków To jeden z moich ulubionych zamków w Polsce. Chociaż znajduje się na wzniesieniu i góruje nad miastem to ciężko go zobaczyć. Warto jednak zaplanować w podróży postój w Bolkowie.

Zamek wygląda groźnie i tajemniczo. Latem gości Castel Party, czyli festiwal gotyckiej, mocnej muzyki rockowej. Przede wszystkim jednak słynie z cudownych widoków. By móc się nimi zachwycić należy koniecznie wejść na wieżę. Z oddali zobaczymy także ruiny zamku Świny.

Wzniesienie zamku murowanego pod koniec XIII w. przypisuje się księciu świdnicko-jaworskiemu, Bolkowi I Surowemu (chociaż już jego ojciec Bolesław II zwany Łysym położył podwaliny pod jego budowę). Z tego właśnie okresu pochodzi potężna wieża obronna i zachowana do dziś, przylegająca do niej część budynku mieszkalnego.

Wieża

Najbardziej charakterystycznym elementem zamku jest jego wieża. Jest to tzw. wieża z dziobem (25 m wysokości), zwana także wieżą głodową, została założona na planie koła o średnicy 12 m., przechodzącym od strony południowo-zachodniej w ostrze (tzw. dziób). Średnica w przyziemiu mierzy 15 m., a grubość murów, które zwężają się ku górze, 4,5m. Jest to prawdopodobnie jedna z dwóch zachowanych wież opatrzonych dziobem w Polsce. Dziób skierowany w stronę wejścia – miejsca spodziewanego ataku, miał powodować „ześlizgiwanie się” kul armatnich po płaszczyznach wieży. Pierwotnie wejście do niej znajdowało się na poziomie pierwszego piętra, obecnie zaś stanowi je drewniany krużganek.

W przyziemiu znajduje się loch głodowy, do którego pierwotnie można było się dostać jedynie z góry (10 m. wysokości). Skazańców zrzucano z góry, zwykle przeżywali oni około tygodnia choć zdarzało się, że zlizując wodę z murów udawało się im utrzymać przy życiu znacznie dłużej.

To niesamowite !

Proponuję wyjechać na chwilę ulicą Waryńskiego od strony Centrum i po ok. 1 km skręcić w las. Wyjedziemy wówczas na pole z którego roztacza się idealny widok na zamek Bolków i samo miasto.

Źródło: L.Kajzer i inni, Leksykon zamków w Polsce, Warszawa 2003, s. 93-95 , Informacje dla turysty dostępne na zamku, wikipedia.pl

Zwiedzanie

Zamek można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 9-15:30. Bilet normalny kosztuje 12 zł (poniedziałki są dniami bezpłatnymi, ale zamknięte są sale wystawiennicze – i tak warto!).
Pod zamkiem jest parking, gdzie każda kolejna godzina kosztuje 5 zł.

Dojazd

Jadąc nową obwodnicą od strony Wrocławia, należy wjechać do miasta. Gdy znaki pokazują, że droga główna skręca w lewo, my musimy pojechać prosto. Na dużym placu skręcamy w lewo i podjeżdżamy pod górę na parking.

Odwiedź nasz profil

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *