Zamek w Oporowie był siedzibą rodu Oporowskich, herbu Sulima. Dziś to malownicza, niebyt duża – jak na zamek – budowla z pięknym parkiem. Uroku dodaje jej fakt, że zamek położony jest na małej wyspie otoczonej fosą.

Historia

Przed 1424 r. uzyskał prawa miejskie, które utracił w końcu XVIII w. Rezydencję rodową – zamek i kościół z klasztorem oo. Paulinów zbudował arcybiskup Władysław Oporowski, syn Mikołaja wojewody łęczyckiego, właściciel dóbr oporowskich w latach 1428-1453. Na początku XVII w. dziedzictwo przejęła rodzina Tarnowskich herbu Rola, w XVIII w. dobra wraz z zamkiem należały do Sołłohubów. W XIX w. Oporów kilkakrotnie sprzedawany był kolejno własnością Korzeniowskich, Pociejów, Oborskich, Orsettich, a od 1932 r. Elżbiety i Michała Szymona Karskich.

Zamek, mała późnogotycka rezydencja obronna wzniesiona około 1440 r. usytuowana na wyspie otoczonej fosą, jest jednym z niewielu tego typu zabytków zachowanych w Polsce. Zabudowa skupiona wokół czworobocznego dziedzińca składa się z domu mieszkalnego, wieży, baszty z kaplicą, połączonych murem obronnym. Remonty wykonane na przestrzeni wieków spowodowały tylko niewielkie przeróbki. Pozostały po nich renesansowe stropy, barokowe otwory okienne na piętrze, klasycystyczne sztukaterie i przebudowana w XVIII i XIX w. część bramna.

Teraźniejszość

Zamek od 1949 r. mieści muzeum z ekspozycją wnętrz dworskich. Tworzą ją dzieła sztuki i wyroby rzemiosła artystycznego prezentujące kulturę szlachecką. Zbiory zawierają dzieła sztuki z różnych epok, od XVI do pocz. XX w. – obrazy, rzeźby, wyroby rzemiosła artystycznego. Tylko nieliczne eksponaty, które można tu zobaczyć związane są z historią zamku. Są to m.in. portrety rodziny Sołłohubów z XVIII w., lustra z żardinierami z pocz. XIX w., pistolety pojedynkowe z XVIII i XIX w. oraz naczynia fajansowe angielskie z Shelton, z końca XIX w.

Podsumowanie

Zamek w Oporowie polecam jako ciekawe miejsce na spędzenie wolnego dnia. Jest on otoczony ładnym chociaż niezbyt rozległym parkiem. To tutaj m.in. rozgrywa się akcja pierwszej części serialu „Ekstradycja”. Warto zwiedzić wnętrza zamkowe, gdzie znajdziemy wystrój z epoki i pięknie zdobione sufity.

Źródło: zamekoporow.pl

Zwiedzanie

Muzeum jest czynne od 10 do 16. W sezonie letnim od maja do końca września w godz. 10-17. Bilet normalny kosztuje 11 zł, a ulgowy 8 zł. Wstęp do parku bezpłatny.

Dojazd

Z drogi krajowej nr. 92 w miejscowości Bedlno (niedaleko Kutna) należy skręcić na Żychlin. Po przejechaniu przejazdu kolejowego jest drogowskaz na Oporów. Można również dojechać do samego Żychlina i stamtąd kierować się na Oporów.

Odwiedź nasz profil

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *